Antoni Starczewski. Transpozycje


 

Wystawa cyfrowa



Wirtualna ekspozycja "Antoni Starczewski. Transpozycje" przybliży sylwetkę artysty oraz wybór jego najciekawszych prac ze zbiorów CMWŁ i Fundacji Signum.

W tym roku przypada dwudziesta rocznica śmierci Antoniego Starczewskiego, artysty, który śmiało eksplorował obszary sztuk wizualnych, muzyki, języka. Badał możliwości różnych środków wyrazu, wykorzystując specyfikę danego medium do rozwijania swoich koncepcji artystycznych. Fascynowała go przy tym idea transpozycji języka z jednego medium w drugie. Poszukiwał dróg zamiany kształtu na dźwięk za pomocą fotokomórki, realizował monumentalne kompozycje ceramiczne, tłumacząc na ten język muzyczne rytmy, zgłębiał tajniki sztuki tkackiej, aby w twórczy sposób wykorzystać jej materialność.

ZOBACZ WYSTAWĘ

Zapytany w 1975 roku na łamach „Projektu", czy któraś z uprawianych przez niego dyscyplin ma znaczenie wiodące, odpowiedział: „Znaczenie wiodące miała niewątpliwie rzeźba, która nasunęła mi pomysły tkackie. Te wpłynęły z kolei na rzeźbę i grafikę”.

Multimedialna prezentacja pozwoli na prześledzenie ewolucji myśli i procesu formowania się spójnej wykładni filozoficznej. Wirtualna prezentacja opowie o sylwetce i niezwykłej artystycznej drodze Antoniego Starczewskiego, zaprezentuje cyfrowe archiwalia i kuratorski wybór prac opatrzonych metadanymi  i opisami popularnonaukowymi. 

 

Zapraszamy do lektury e-booka poświęconego twórczości Antoniego Starczewskiego. Jest on uzupełnieniem e-wystawy „Antoni Starczewski. Transpozycje” dostępnej na portalu DIGITEX. Te cyfrowe publikacje stanowią kontynuację cyklu realizowanych przez muzeum ekspozycji poświęconych wielkim postaciom polskiej sztuki, twórcom wyznaczającym nowe kierunki rozwoju myśli artystycznej, a przy tym eksplorującym możliwości medium tkaniny, będąc dla nas żywym obszarem badawczym.

Monografia pod redakcją Marty Kowalewskiej i Grzegorza Musiała zawiera cykl artykułów kuratorskich i eksperckich, fragmenty z dziennika artysty oraz kalendarium jego twórczości, pozwalających na nowo przyjrzeć się praktykom artystycznym Starczewskiego w kontekście transgresji dyscyplin artystycznych i ich wzajemnych powiązań.

E-book został przygotowany w dwóch wersjach językowych i jest dostepny do pobrania w dwóch formatach. Osobom czytającym na komputerach stacjonarnych oraz laptopach rekomendujemy format .pdf, natomiast w przypadku korzystania z czytników e-booków należy wybrać plik .epub.

POBIERZ E-BOOK "ANTONI STARCZEWSKI. TRANSPOZYCJE" W FORMACIE PDF

POBIERZ E-BOOK "ANTONI STARCZEWSKI. TRANSPOZYCJE" W FORMACIE EPUB

 

 

 

 

 

 

--

Kuratorzy wystawy:

Marta Kowalewska – główna kurator CMWŁ
Grzegorz Musiał – prezes Fundacji Signum

--

Mecenasem wystaw i wydarzeń artystycznych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest PGE Obrót S.A.

Dowiedz się więcej