Archiwum wystaw


WĄTKI I SPLOTY



18 maja - 21 lipca 2019 r.
Budynek D, III piętro

 

Tytułowe wątki i sploty z jednej strony stanowią podstawę konstrukcji tkaniny, decydują o jej materialności oraz wytrzymałości, z drugiej zaś mogą stanowić o przebiegu i trwałości życia jednostki. Przypadek, sploty rozmaitych okoliczności, wątki losu łączą ludzi, wpływają na ich wybory lub narzucają rozwiązania. Niewątpliwie mają wpływ na nas na każdym etapie życia, pozostają w pamięci, wywołują wspomnienia.

Na wystawie prezentowane są prace, które opierają się na takiej właśnie interpretacji owych charakterystycznych dla obszaru tkaniny określeń. To opowieści wizualne ujęte w kontekście wzajemnej korelacji, poplątania, zbiegu okoliczności. Czasem wynikają z osobistych doświadczeń, czasem są to urywki z codzienności – niedopowiedziane i urwane, a czasem ciągi zdarzeń zdające się nie mieć końca. Tak jak nić wątku. Bywa, że te doświadczenia zawierają jakiś nadzwyczajny, nadprzyrodzony wręcz  aspekt, wymykający się spod kontroli  lub pozostający poza zrozumieniem, a zmaterializowane stają się fetyszem lub amuletem. Bywa, że nici losu, swobodne wątki, sploty okoliczności zaciskają się w węzły trudne do rozwiązania i sami musimy się z tym zmagać.

Wystawa pedagogów oraz przyjaciół Katedry Fotografii i Multimediów Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi .

Wystawa towarzyszy 18. Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi, którego hasło przewodnie brzmi: "Supernatural/Nadprzyrodzone".

Artyści: Anita Osuch, Dagmara Bugaj, Marek Domański, Agnieszka Chojnacka, Dominika Sadowska, Maciej Rawluk, Maciej Bohdanowicz, Artur Chrzanowski, Łukasz Ogórek&Małgorzata Górska-Ogórek, Anna Bąk&Weronika Bet, Michał Jankowski&Maciej Zakrzewski

 

Identyfikacja graficzna: Krystian Berlak

Kurator: Artur Chrzanowski

Producent: Karolina Melon

Zobacz również


DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

ZMĘCZENIE MATERIAŁU. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ

Wystawa skupia się na związkach tkaniny artystycznej i innych dziedzin sztuki będących elementem współczesnego polskiego krajobrazu artystycznego.

„Costumes and contemplations”

Wystawa „Costumes and contemplations”, prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jest pierwszą z cyklu ekspozycji, na których spotykają się prace projektantów kilku różnych pokoleń. Wszystkich autorów łączy związek z Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie.

ŁÓDŹ: PRAKTYKA SPOŁECZNEJ INTERAKCJI

Istotą sztuki Khomenko są eksperymenty z tkaninami, które artystka przeprowadza wspólnie z grupą ochotników. Razem z nimi bada i tworzy nowe kroje oraz połączenia kolorystyczne. Estetyka projektów powstaje spontanicznie, ale ich realizacja oparta jest na technologicznej precyzji. Kijowianka opracowała bowiem własną metodę zgniatania i sprasowywania materiałów, która jest czymś więcej niż tylko upcyclingiem.