Archiwum wystaw


NIEMAPA ŁÓDŹ. NA TROPIE SZTUKI



Proszę nie dotykać!? – nie tym razem. Ekspozycja "Niemapa Łódź. Na tropie sztuki" jest rodzinna i kolorowa, do dotykania, rysowania, a nawet budowania. 

Wystawa prezentuje zarówno dzieła sztuki funkcjonujące w mieście, jak i ważne aspekty jego historii i kultury. Przewodnikiem po niej będzie sympatyczny Włodzio, miłośnik Łodzi, a szlaki dla zwiedzających wytyczą łódzkie rzeki. Na początek będzie można zajrzeć do zrewitalizowanych fabryk i poznać ich nowe funkcje, szczególnie te związane ze sztuką, wstąpić na Pietrynę nocą, by zwrócić uwagę na oświetlone detale architektoniczne, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na łódzkiej „ośce” albo odsapnąć w kąciku parkowym, wsłuchując się w „Ptasie Radio” Tuwima. Zwiedzający zobaczą zarówno modernistyczne detale, jak i współczesny mural Etam Cru, inspirowany właśnie wierszem Tuwima. Ta wyjątkowa przestrzeń da zwłaszcza młodszym uczestnikom możliwość artystycznego „wyżycia się” i samodzielnego tworzenia. Na zwiedzających czekać będą różne aktywności: tworzenie własnego muralu na osiedlowych blokach, budowanie muru z czerwonych cegieł opisanych alfabetem Strzemińskiego albo body art – układanie ciał na kształt rzeźb.

Wystawa oparta jest na nowym, odświeżonym wydaniu przewodnika NIEMAPA Łódź, którego premiera zbiega się z otwarciem wystawy. Piękne ilustracje Studia Ładne Halo na wystawie przełożone są w świat trójwymiarowych obiektów przez Pracownię Tymczasem. Zwiedzający wystawę otrzymają „NIEMAPĘ Łódź” bezpłatnie, a jej elektroniczną wersję będzie można pobrać ze strony www.niemapa.pl.

Kuratorki: Joanna Studzińska, Małgorzata Żmijska | Mamy Projekt

11 października 2018 r. - 16 grudnia 2018 r.

Budynek D, III piętro


W sprawie oprowadzania po wystawie prosimy o kontakt z Działem Edukacji CMWŁ: 500 527 855.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi

 

Zobacz również


DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

ZMĘCZENIE MATERIAŁU. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ

Wystawa skupia się na związkach tkaniny artystycznej i innych dziedzin sztuki będących elementem współczesnego polskiego krajobrazu artystycznego.

„Costumes and contemplations”

Wystawa „Costumes and contemplations”, prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jest pierwszą z cyklu ekspozycji, na których spotykają się prace projektantów kilku różnych pokoleń. Wszystkich autorów łączy związek z Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie.

ŁÓDŹ: PRAKTYKA SPOŁECZNEJ INTERAKCJI

Istotą sztuki Khomenko są eksperymenty z tkaninami, które artystka przeprowadza wspólnie z grupą ochotników. Razem z nimi bada i tworzy nowe kroje oraz połączenia kolorystyczne. Estetyka projektów powstaje spontanicznie, ale ich realizacja oparta jest na technologicznej precyzji. Kijowianka opracowała bowiem własną metodę zgniatania i sprasowywania materiałów, która jest czymś więcej niż tylko upcyclingiem.